Родопите обезлюдяват - всяко 4-о дете от Доспат живее в Чикаго
120 души от Стоманово живеят в испанско градче, тукашният кмет напусна и замина при тях
В Нюрнберг, Бавария, живеят 300 от Борино
От Бръщен в Англия се заселили 400 - берат малини, къпини и ягоди
“Тук - в Доспат, децата са 84, а в Чикаго нашите хлапета са 22”, казва директорката на единствената детска градина в града Анелия Хаджиева.
Детските учителки Анелия Хаджиева (вляво) и Мариана Дилова казват, че 1/4 от децата на Доспат вече са в Чикаго.
Учителките в “Слънце” проследили съдбата на всяко от децата от 1 г. до първи клас.
“Ние знаем за всяко дете къде е и освен в Чикаго, където са най-много, някои отиват на други места.
Тук остават
възрастни хора,
тези, които имат
дребен бизнес и
сигурна работа”,
твърди Хаджиева.
Тези 22 деца са само от Доспат, но тенденцията е за цялата община. За следващите години прогнозите за броя на децата са още по-тревожни и поставят под въпрос цели групи в детската градина, тъй като броят на родените намалява, а около половината от тях вече са в чужбина.
“Две внучета имам в Чикаго - Дейвид, на 3 г., и Анджела, на 6”, казва учителката Мариана Дилова. Дъщеря ѝ Румяна и зетят Валентин заминали за САЩ преди 8 г. Оженили се в Доспат и заминали със зелена карта. И двете внучета знаят перфектно български, въпреки че посещават американска детска градина.
В началото Румяна, която е завършила консерваторията, е била учителка, но след това заедно с Валентин работят във фирмата на братята Павел и Румен Вълневи, които са родом от Доспат и развиват многомилионен бизнес в областта на транспорта, търговията, собственици са на вестник и телевизия.
“Почти всеки от Доспат, попаднал в Чикаго, по някакъв начин е свързан с братя Вълневи. Техният успех е синоним на американската мечта”, казва Дилова. Тя е била 2 пъти в Чикаго за раждането на внучетата.
Хората от Доспат, живеещи в Чикаго, си купуват къщи и са устроени добре, добавя детската учителка. Нито един от българите там обаче не се жени или омъжва за американец.
“Живеят
задружно, голяма
общност са
Събират се през уикендите големи компании от българи, снимат се и ги пускат в социалните мрежи. Стават все повече хората, които искат да си пробват късмета”, обяснява Мариана.
Друга част от доспатчани пък отишли на работа преди време в компанията на Васил Байрактаров, родом от с. Црънча. Той има бизнес с тирове. Заради кризата обаче през август м.г. компанията му спряла дейност, но никой, който е работил в нея, не се е върнал обратно.
Байрактаров е известен с щедростта си към българското училище в Чикаго. По повод кръгла годишнина на училището в родното си село той дари крупна сума пари и професионална озвучителна уредба в помощ на учебния процес.
“Над 20 души живеят в Чикаго. Не е имало вълна, просто семейство по семейство отиват там през времето. Три деца са родени там и ходят в американски детски градини”, казва и кметът на с. Црънча Юли Делибашев. Според него от всички села в общината има представители в Чикаго и по численост може и да надхвърлят тези от Доспат.
С началото на кризата от селата на Доспат масово тръгнаха на гурбет в Гърция, но заради по-доброто заплащане и покрай пробили вече създадоха цели колонии в САЩ и Англия, казват от Бръщен и Црънча.
Бръщен е
известно с
рекордния си
брой гурбетчии
Всяка година на работа в чужбина са към 400 от общо 950 жители. В последните години от Бръщен ходят на гурбет основно в Англия. Връзката им е Салих Ходжов, който станал мениджър на голяма земеделска фирма.
Бръщенци берат малини, къпини и ягоди. Салих викал само тукашни хора, защото им има доверие.
“Моите бяха първо в Чикаго, но вече са в Ню Йорк”, казва друга детска учителка с деца в САЩ.
Зетят Вергил работил като наемен работник, но си основал собствена строителна фирма. Дъщеря ѝ е учителка в американско училище, а внукът е в VII клас.
“Справят се добре. Тук в никакъв случай няма да постигнат това, което правят там”, казва Елена Савова.
“Там заплатата, която ще вземат тук, я вземат за 2-3 дни. Нямат случаи някой да не плаща заплати или осигуровки. С много неща, с които тук се бориш, там просто не подлежат на съмнение, че ще станат”, обясняват и други майки с деца и внуци зад океана от родопския град.
Не само крупните бизнесмени, но и наемни работници и такива с по-дребен бизнес в Чикаго са съпричастни с родния си град и правят дарения на детската градина, училищата и нуждаещи се хора, твърдят родителите.
Тук сме останали тези, които имаме що-годе по-платена работа, по-възрастните които имат да гледат болни родители, и болните, казват хората в Доспат. Радва ги само фактът, че където и да са родопчани, се поддържат един друг.
В този край на България родовите връзки са здрави и затова по роднинска и приятелска линия в различни части по света има цели колонии, които имат свой живот и постоянно се събират, казват в Доспат.
В Чикаго редовно ходели на пикници и сбирки, което още повече ги сплотявало от това, когато били в Доспат, защото в родния град се събирали само на големи празници, казват гурбетчиите.
Никой не вярва те да се върнат да работят и живеят обратно в Доспат. Освен в САЩ по цели общности от родопчани има в Испания. Само от с. Стоманово в градчето Барбастро на североизток от Сарагоса живеят 120 души и вече са повече от тези, които са останали в самото село.
Първият отишъл там е преди 20 г. и постепенно стомановци се увеличавали. Най-много заминали преди 10-ина години, когато закрили училището. Тогава 22 деца в ученическа възраст поели към област Арагон.
Сега всяка фамилия от селото има свой представител там. Трима имат строителни фирми и наемали останалите на работа. Жените най-често работели като асистентки на възрастни хора, а мъжете - в строителството.
Испанците, както казват на живеещите в Барбастро, се шегуват, че дори си имат и кмет. Бившият управник на Стоманово Юлиян Аранчев, избран от хората за кмет на Стоманово, напусна поста преждевременно заради ниското заплащане и замина в Барбастро.
От съседното на Доспат с. Борино пък вече имат голяма колония в германския град Фюрт, близо до Нюрнберг, Бавария. В него са се заселили 300 души, казва кметът на общината Мустафа Караахмед. Управникът е замислил посещение във Фюрт.
Мъжете работят
в строителството,
а жените в
услугите,
обясняват в Борино. Общността започнала да се формира преди 5 г. и набъбва все повече. Хората във Фюрт контактуват помежду си, помагат си в търсенето на работа, децата им учат в немски училища и университети.
Най-големият проблем на общините тук става обезлюдяването, в последните 4-5 г. се оголват цели селища, коментира общинският кмет.
Какво четем:
🔴 Историята на Люси и Синан разплака Огнян Герджиков и цяла България🔴 Стихотворения за жената
🔴 Голямата базилика в Плиска е с нови арки
Източник: 24 часа