Уморихме се да тичаме като хамстери в клетка - защо българите си тръгват
След като 20 години се е опитвала да се прехранва като собственик на автошкола, Златинка Златева накрая се отказва миналия септември и приема работа като детегледачка във Великобритания.
"Бях бясна на всичко. Закрих автошколата и два дни след това отлетях за Лондон", казва 51-годишната Златева в репортаж на агенция "Ройтерс". "Във Великобритания на минимална заплата мога да си позволя пътуване до Париж. В България работиш, имаш фирма и като си направиш равносметката, осъзнаваш, че нямаш нищо."
През миналата година се забави имиграцията във Великобритания от бившите комунистически страни, но докато британците спореха дали да напуснат ЕС на референдума през юни, броят на пристигащите българи и румънци достигна рекордно висок брой, се казва в текста под заглавие "За изтормозените българи еднопосочният билет все още е примамлив вариант".
Подобно на Златева, мнозина българи избират да си тръгнат без намерение да се
връщат. Причината е разочарованието от ниските заплати и изпаряването на надеждите,
че политиците ще се справят с масовата корупция.
Парламентарните избори в неделя - третите за последните 4 години - отново изкараха на преден план спорните икономически постижения от падането на комунизма през 1989г. и особено относително ниските жизнени стандарти след години на колебливи реформи.
Средната месечна заплата от 962 лева (492 евро) остава най-ниската сред 28-те страни от ЕС. За сравнение, в Германия - предпочитана дестинация за всякакъв вид български специалисти, от лекари до строителни работници - минималната е 1440 евро.
От 1989г. населението е намаляло с 20% до 7.2 милиона души. През 2015г. около 30 000 българи се присъединиха към вече значителните емигрантски общности в Германия, Испания, Великобритания и други западни държави.
Повечето партии - от националисти до пропазарни либерали - даваха по време на кампанията щедри популистки обещания за повишаване на заплати и пенсии. Но много малко се говореше за трудните реформи, нужни за овладяване на корупцията, привличане на преки чуждестранни инвестиции и постигане на устойчив икономически растеж.
Затова българите продължават да "гласуват с краката си" и да заминават за Великобритания, въпреки несигурността за това дали ще могат да останат там след Брекзит, който премиерът Тереза Мей ще стартира в сряда.
Британската статистика показва, че за една година до септември 2016г., т.е. период, обхващащ и трите месеца след референдума, общо 74 000 българи и румънци са пристигнали. Това не само е рекорден брой, но и е в пъти повече от 19 000 души за предходните 12 месеца.
Теодора Йолчева, PR специалист на 31 години, от около година обмисля дали да не емигрира. Когато по-рано този месец получава работа в маркетинг отдел в лондонското Сити, тя не се колебае. Няма да ми липсва усещането, че сме като хамстери, тичащи безкрайно по колело в клетката си - полагаш усилия и нищо не се случва, коментира тя пред "Ройтерс".
Явор Алексиев от Института за пазарна икономика, казва пред агеницята, че продължаващата емиграция към Великобритания вероятно се дължи на ефекта от Брекзит върху личния живот или професионалните планове на хората. Някои, вече установени там, опитват да приберат семействата си, а други, които са имали планове да го сторят, бързат, за да изпреварят евентуалните ораничения на пазара на труда, добавя той.
Не всички новини от България са лоши. Икономиката нарасна през миналата година с добрите 3.4% и правителството на ГЕРБ поддържаше бюджетен излишък. Страната има и едно от най-ниските нива на публична задлъжнялост в ЕС и макар заплатите да са ниски, то и разходите за живот са ниски по европеските стандарти, а това помага за привличането на туристи.
"Ако изборите през 2014г. бяха в името на реформите, този път става дума за доходите и разходите", казва Димитър Ганев от "Тренд". "Макроикономическата ситуация е стабилна, има пари и политиците се възползват от това (да обещават на избирателите по-висок стандарт). Хората се умориха да правят жертви."
Какво четем:
🔴 Изоставеният на бала Кристиан учи за PR и се грижи за майка си🔴 Последното интервю на Иван Абаджиев: Имах двойка по физическо
🔴 7 екопътеки край Казанлък с невероятни гледки
Източник: Дневник
Коментари
![](./i/blank.gif)