Агнешкото вталява и подмладява
Днес е Гергьовден - Денят на българската армия, а и на овчарите. Традиционно ястие на този празник е приготвянето на цяло агне - курбан. Принася се в жертва на Бог, като тази традиция се свързва и с езическите ритуали.
Много хора смятат, че агнешкото месо е мазно. Диетолозите обаче са категорични, че то е незаменим диетичен продукт. У нас все още повечето хора предпочитат свинско или пилешко, ала с всяка изминала година интересът към агнешкото нараства. И това не е случайно, известно е, че в много райони по света, които се славят с дълголетници, това е основната им храна. В него има три пъти по-малко мазнини от свинското. Това значи, че и холестеролът е чувствително по-малко. Агнешкото снабдява организма с 30% повече желязо, в сравнение с телешкото и свинското.
Месото от плешката - горната част на предния бут, е вкусно и ароматно. Отнема повече време да се сготви добре, така че е отличен избор за задушаване или бавно печене. За повече аромат гответе бута с кокал, така на финала ще имате месо, което буквално се разпада.
Агнешките котлети или пържоли от ребрата са изключително крехки и вкусни. Обикновено се разделят така, че да остане само по един кокал към котлет, но може да оставите и по-големи парчета - особено впечатляващи са, когато са оформени “по френски” или когато отделите месото от краищата на ребрата. Най-добре стават на грил, барбекю или на фурна, а най-вкусни са, когато месото отвътре е розово.
В горната част на задния бут е филето, крехко, не мазно и много ароматно месо - само внимавайте да не го преготвите, тъй като ще стане жилаво и сухо. Най-вкусно е запечатано на тиган и след това довършено за няколко минути във фурната, с коричка отвън и яркорозова сърцевина.
Подобно на плешката, и задният бут има наситен аромат и най-добре става, ако се опече с кокала. Тъй като е почти чист мускул, внимавайте да не го препечете, защото може да стане доста сухо. Натрийте го добре със зехтин и чесън, може дори да добавите и малко горчица, и печете във фурната, след което сервирайте със зелена салата.
В долната част на крака има повече колаген, което при бавно и продължително готвене дава мека, разтапяща се текстура на месото. Става идеално като задушено или печено на по-ниска температура.
Винаги избирайте месо от животни, отгледани на свобода. По този начин ще сте сигурни, че агнето е имало възможност да се движи и да се храни с чиста храна, което се отразява на качеството на месото и съдържащите се в него полезни вещества. Агнешкото месо е ценен източник на протеин, витамин В12 и В6, калий, магнезий и желязо.
Гърците ядат агнешко на корем
За разлика от българите, гърците ядат агнешко на корем през цялата година. В южната ни съседка месото е традиционно не само за Гергьовден, а за повечето християнски празници. На Голяма Богородица на 15 август там се прави чеверме в планинските райони и цялата фамилия опъва софра на открито, а пиршеството продължава с часове. В разгара на лятото се пекат агнета за здраве на имениците и цялото семейство. Освен това целогодишно се продава агнешко на грил.
Съвети: Цяла нощ да престои осолено
Един от най-разпространените митове при приготвяне на агнешко е, че солта трябва да се сложи непосредствено преди печене. Според приетите схващания в противен случай месото ще изсъхне. Според специалистите обаче колкото по-рано се осоли месото, толкова по-добре. Според шеф готвачите агнешкото трябва да се осоли поне няколко часа преди приготвяне. Позволено е да остане и една нощ така, преди да се сготви. Дали ще е сухо, или не, зависи само от начина на печене. Пещта е най-добрият вариант, възможно е и да се приготви вкусно агне в трап. Ако се използва модерна фурна, то трябва да е с малко сос и затворено във фолио в дъното на печката.
Какво четем:
🔴 Любопитно за гвардейската униформа: История и символика (СНИМКИ)🔴 Кръстовище в Чикаго ще носи името на Алеко Константинов
🔴 Българи тръшкат и на ирански борби
Източник: Марица