Западната порта на Сердика отваря врати на 24 май



На 24 май музеят на открито при Западната порта на Сердика ще отвори официално врати със специална програма, подготвена от Регионалния исторически музей София. Обектът става достъпен за посетителите след близо 30 години консервация и пет години археологически проучвания, финансирани от Столичната община и т.н. Норвежка програма подпомага различни проекти в областта на културното ни наследство. Идеята на Столичната община е експонираното историческо наследство да бъде включено в туристическите маршрути и мястото да стане предпочитано от столичани за отдих и разходки. Според археолозите в тази част на античния град се е намирала една от митниците на Сердика, но откритите от тях сгради са с различно предназначение, включително и жилищни. Сред тях е и монументална сграда, с една запазена фасада и две стълбища, наречена базилика от първите й изследователи. Разкопките разкриват и добре запазените водопроводи и канализация. Посетителите на музея на открито могат да се разходят и по част от главната улица, която свързва Западната порта с Източната, намираща се в подлеза.

Част от най-любопитните находки, открити по време на реставрацията, консервацията и социализацията на археологическия парк, пък могат да се видят до 28 юни в откритата в Музея на София изложба "Археологията на София и Софийско". Експозицията представя находки от четири археологически обекта - комплекс "Западна порта на Сердика", некропола при базилика "Св. София", проучванията пред храма "Св. Неделя" и раннонеолитното селище в кв. "Слатина". Останките, открити по време на проучването на Западната порта, са датирани от IV до VI в., като преобладават тези, които са от края на античността. Сред експонатите има стъклена чаша от V век, намерена неповредена и ценна с използваните при украсата й техники. В къта на Западната порта са изложени и няколко "миниколекции". Сред антропоморфните и зооморфните пластики са бронзовите глави на мечка, бик, лебед и керамична глава на човек. До тях са костни игли от III век с различни окончания, като най-атрактивното е бюст на богиня. Третата миниколекция събира различни елементи на облеклото - бронзови декоративни игли за прихващане на плаща, колани и катарами.

"През миналата година на този обект открихме и няколко надписа. В изложбата може да се види дарителски надпис, в който са посочени сумите, до него е фрагмен от блюдо, от който става ясно, че керамичният съд е принадлежал на жител на римска Сердика, който е носел тракийското име Рометалк", разказва археологът Александър Станев, един от участниците в реставрацията на "Западна порта Сердика". Сред изложените находки от археологическия обект на площад "Света Неделя" са различни свидетелства от римския период. В едно от помещенията е установено, че след пожар в края на V в. са изгорели голямо количество хранителни припаси от различни видове зърна, сред които са и зърната на нар. От раннонеолитното селище Слатина-София пък са показани керамични съдове и каменни оръдия на труда от VII-VI в. пр. Христа.


Какво четем:

🔴 Наоколо ври и кипи, да върнем казармата

🔴 Предано куче, бди над своя загубил съзнание стопанин, докато дойде линейката

🔴 Никол, която първа в света доказа ползите от спорта

Източник: СЕГА



Коментари



горе