Едностаен апартамент-как максимално да използваме пространството
Едностайния апартамент се характеризира с липса на достатъчно пространство. Трудно е да се извлече максимума от това ограничено пространство. Но дори и едно маломерно жилище може да се организира така, че да бъде удобно, приятно и дори просторно. А как да направите това?
Да се отървем от всичко излишно
Във вашият апартамент не трябва да има нищо излишно, така че е по-добре всичко ненужно и безполезно да се изхвърли на боклука веднага, за да не “яде” скъпоценните квадратни метри, които и без това не са твърде много. А какво да правите с нещата, които не са постоянно в употреба, но понякога са необходими и може да ви потрябват в определен момент?
Дрешник не можете да си позволите, но ако имате балкон или тераса, тогава може да се каже, че сте късметлии. Но не струпвайте на балкона всичко в един куп! Поставете там малко шкафче и подредете нещата в него.
Разделете апартамента на зони
Ако имате само една стая, то в нея е нужно да се поместят минимум спалня и хол. А ако имате дете, то ви е нужна и детска. Но как да го направите? Има няколко възможни варианта. Нека разгледаме всеки един от тях по-подробно.
• Преградни стени. Това е най-очевидният и прост начин. Ако имате намерение от “едностаен” да направите “двустаен” апартамент, можете да изградите допълнителна масивна стена. Разбира се, това е дълго и сложно, но пък въпросът ще бъде решен веднъж завинаги. Ако се страхувате от такива промени, то изберете по-лесния вариант – направете преграда от гипсокартон. Той е по-лек и лесен за монтиране и добре ще изпълнява своята функция. Ако стаята не е толкова голяма, че да може да се раздели, но все пак ви се иска да скриете от любопитни очи мястото за спане или детската зона, можете да поставите завеса или щора. Освен това, в магазините можете да намерите голямо разнообразие от готови прегради практически от всевъзможни материали. Те не са обемисти и могат да се преместват и да се формират, както ви е най-удобно.
• Вторият вариант е да се направи ниша или подиум. Например, на повдигната платформа може да се разположи вашата спалня. Останалото пространство ще заеме гостната. Това, разбира се, не е толкова лесно, колкото би ни се искало, но затова пък такова решение ще ни помогне да не докосваме пространството и да не “крадем” квадратни метри, а пък да разделим стаята на зони и да се чувстваме удобно и уютно.
• Друго решение е цветово зониране. Този метод е може би най-лесният и най-евтиният. Просто планирайте местоположението на зоните и организирайте всяка в определен цвят. Но това разделяне задължително трябва да засегне пода и тавана, иначе нищо няма да се случи.
Ето някои идеи за зониране.
Разделяне чрез цветови решения
Много важна роля в интериора играе разделянето на пространството на помещения именно чрез цвета. Първо, тъмните цветове визуално намаляват стаята, и разбира се, я правят по-тъмна, а в апартамент с една стая, това просто е недопустимо.
Но светлите нюанси помагат за зрително разширяване на пространството и правят помещението по-светло, затова такъв вариант е за предпочитане. Второ, всеки психолог ще ви каже, че някои нюанси могат да повлияят не само на настроението, но и върху психиката.
Няколко съвета:
• Зоната за спане е по-добре да се оформи в светли и успокояващи тонове. Ще подхождат например, светло синьо, лилаво, зелено и пастелно прасковено и бежово.
• Детският кът може да се направи в ярки цветове. Изберете успокояващи нюанси на жълто, корал или светло зелено.
• Дневната зона трябва да бъде свежа и в същото време уютна. Тук можете да използвате нюанси на синьо, тюркоазено, лилаво, кафяво, бежово и други цветове.
• Нека стените, тавана и пода на помещението да бъдат един своеобразен фон, а мебелите и декоративните елементи да играят ролята на акценти. Фонът задължително направете светъл, а мебелите нека да бъдат по-тъмни.
• Не претоварвайте пространството с цветове, това визуално намалява помещението и го утежнява. По-добре е да изберете два или три цвята и да ги използвате. Можете също да изберете различни нюанси на един и същи цвят. Освен това, всички цветове трябва да се съчетават!
• Не използвайте един единствен цвят при оформлението, той неизбежно ще ви отегчи. Задължително го разредете с други тонове.
• Стените и таванът трябва да бъдат светли, но пода може да се направи по-тъмен.
А сега малко за рисунките и декорациите. Разбира се, можете да създадете дизайн от еднообразни детайли, той ще бъде лаконичен и стилен. И все пак понякога ни се иска нещо необичайно. Полезни съвети:
• Ако една от стените е свободна, то можете да я облепите например с фототапет, изобразяващ морски бряг.
• Цветните декорации “крадат” квадратни метри.
• Големите и многобройни рисунки могат да ви отегчат и ще окажат натиск върху психиката.
• Избягвайте прекалено ярките модели, те трябва да са ненатрапчиви.
• Вертикалната лента визуално ще “повдигне” тавана, а хоризонталната ще “разтегне” помещението.
Преди да вземете окончателно решение за цветовете, разгледайте снимките и се вслушайте в собствените си усещания.
Вижте още:
Осветление
Подготовката на интериора на едностайния апартамент, както и на всеки друг, няма да е завършена без подходящо осветление. А какво трябва да бъде осветлението в едностайния апартамент? Ето няколко важни момента:
• В една малка стая или апартамент няма много светлина, не забравяйте това. Така че осветлението не трябва просто да е достатъчно, то трябва да бъде много.
• От масивните лампи и полилеи (особено висящите) ще трябва да се откажете, те ще “откраднат” от пространството. Но ако не можете без полилей, тогава той трябва да се разположи точно под тавана и да не е много висок. Между другото, всяка зона може да бъде с отделен полилей.
• Стенните осветителни тела също трябва да прилягат към стената, а не да се открояват от общия фон.
• Идеалният вариант е – вградено точково осветление по оцелия периметър на помещението. Ако таваните са високи е възможно да се изгради структура с вградени осветителни тела. Това може да бъде или специална конструкция под тавана, или окачен таван.
• Светлината трябва да бъде топла и силна, така че да не се създадава усещане за болнично помещение.
• Около детското креватче поставете нощна лампа, а на работната маса (ако има такава), сложете настолна лампа.
Избор на мебели
Мебели играят много важна роля. Веднага трябва да се отбележи, че от по-голямата част от масивните елементи, ще трябва да се откажете, тъй като те ще претрупват стаята.
Ето на какво трябва да се обърне внимание:
1. Можете да се спрете на ъглови мебели. Като цяло, ъглите не се използват активно в ежедневието, така че е възможно да се сложи там диван, гардероб или нещо друго.
2. Обърнете внимание на вградените мебели, които няма да претрупват пространството и ще направят помещението цялостно.
3. Подвижните елементи, както и различните мебели с възможност за трансформация също са много удобни. Например, холна маса или шкаф, които могат да се трансформират и да се превръщат в голяма маса, на която ще се настанят всички гости. А леглото може да се превръща в шкаф. Ако можете да се откажете от легло, купете разтегателен диван.
4. Обърнете внимание на ергономичността и функционалността. Например, леглото непременно трябва да има скрити чекмеджета, където ще се съхраняват дрехи.
5. Не претрупвайте помещението с мебели, те не трябва да бъдат твърде много.
Дребните детайли
Обърнете внимание на някои подробности:
• Огледалата разпръсват светлината и увеличават помещението.
• Избягвайте тежките завеси, леките и полупрозрачни завеси са достатъчни. Можете да използвате и щори.
• Стъклените и металните повърхности също “ще ви подарят” няколко допълнителни метра.
• Не окачвайте много картини по стените. Една голяма е напълно достатъчна.
• Не претрупвайте рафтовете със статуетки, няколко ще са достатъчни.
Нека вашият едностаен апартамент стане просторен и комфортен!
Какво четем:
🔴 Хитрините на супермаркетите: Как ни карат да купуваме повече излишни неща🔴 Мравки у дома - вижте как да се справите с тях?
🔴 Все повече българи успяват в чужбина
Източник: dnesnovinite