Все повече българки се решават на второ дете
През последните години се увеличават българките, които раждат второ дете. Това обясни пред „Монитор“ доц Елица Димитрова от Института за изследване на населението и човека при БАН. Данните сочат, че през 2013 година вторите раждания са били 23 435, а през 2016 са 24 185.
„Увеличението е минимално, но все пак е тенденция и се отчита като процес. Докато през 90-те години това се отлагаше, сега се забелязва промяна в това отношение“, коментира доц. Димитрова. Това обаче не важи при ражданията на три и повече деца. Този модел у нас остава непопулярен. Според доц. Димитрова има увеличение на раждаемостта при жените в по-късна възраст - над 35 години. Това се дължало на адаптирането към условията да имаш работа и семейство.
Като цяло учените отчитат нарастване на раждаемостта у нас още през 2003-2004 година, като в периода на кризата 2008-2013 година
се поддържа едно и също ниво
„Въпреки това данните за последните години показват, че 1,5 е средният брой деца, които българката ражда. В Европейския съюз е 1,6. Така че ако ги разпределим спрямо останалите страни в ЕС, ще видим, че България е много близо до средното ниво в Европа“, каза още доц. Димитрова. Все още обаче това ниво на раждаемост не е достатъчно, за да се преодолее демографският проблем у нас.
Продължава тенденцията българката да ражда първото си дете на 27 години.
„Възрастта плавно нараства от началото на 90-те години заради процеса на отлагане на ражданията. При нас особеното е, че 22 години е била средната възраст на нашите майки, които по времето на социализма са били в репродуктивна възраст. Ние тръгваме от тази ниска възраст и постепенно за този период от 27 години имаме
нарастване на средната възраст за раждане на първо дете
Не можем да кажем дали това е добре, или не, но ако го разгледаме в международен план, тя е относително ниска“, коментира експертът. Според доц. Димитрова това означава, че така жените имат време да родят и друго дете. Затова обаче било необходимо държавата да помисли за мерки, които да ускорят вземането на това решение. Такъв опит имало в Швеция, където се насърчавало раждането на второ дете малко след първото.
Какво четем:
🔴 Игрите на баба и дядо се връщат на мода🔴 Всяка вечер си казвах, че ще изляза
🔴 Учителка по английски стана шампион от скука
Източник: Монитор