Араповски манастир - единственият, построен по турско робство
Слънчевата априлска неделя ни отведе до Араповски манастир. Стотици пъти, минавайки
през Асеновград на път към
Сега обаче, бяхме решени, че ще стигнем до него.
Къде се намира Араповският манастир?
Камбанарията
Араповският манастир се намира в община Асеновград, на около 10 км, югоизточно от Асеновград. Трябва да поемете по пътя към Първомай. След като подминете село Козаново не след дълго ще видите отбивката към манастира надясно. След по-малко от километър…няма да ви се повярва. Насред полето сякаш от нищото изниква и самата манастирска обител.
История на Араповски манастир
Манастирската част с камбанарията
Основан е в средата на XIX век, край близкото аязмо. Строителството му започва през 1856 г. Бригадата се състои от видни родопски майстори и е водена от Стоян Узунов (Гудевски). Няколко години по-късно в манастира е основано и новобългарско училище с около стотина ученици. Не след дълго игуменът на манастира Герасий Левкийски организира тук и таен революционен комитет. Има данни, че по време на Априлското въстание тук е пребивавала майката на Иван Вазов, заедно със своите деца. Руско-турската война (1877-1878г) слага временен край на светата обител, тъй като е опожарена, след което отново е възстановена.
Араповски манастир „Св. Вмчк Неделя“
Със самото влизане в манастира пред нас се извиси кулата, приличаща на крепост, която в момента функционира като музей на Ангел войвода. Издигната е по негова инициатива. Използвана е за наблюдателница и жилищна постройка. Кулата представя живота на войводата, който както знаете е един от най-известните хайдути от този край.
Кулата в двора на манастира
Вляво от кулата се намира главната църква „Света Неделя“. Строителството и започнало през 1859 г в самия разцвет на Възраждането. Именно поради тази причина не са щадени средства за постигане на високо строително и художествено майсторство. Автори на стенописите са Алекси Атанасов и Георги Данчов-Зографина. Изобразени са сцени от живота на Кирил и Методий като духовници и просветители, на свети Иван Рилски, патриарх Евтимий, свети Марко Преславски и други. В момента тече реставрация на целия храм.
Храмът
В храма може да видите и Чудотворната икона на Света Богородица, да се докоснете до нея и да и се помолите най-съкровено!
Любопитно: Многобройните посетители на Араповски манастир, идвайки в тук, споделят, че изпитват странни усещания в църквата „Света Неделя”, в която е поместена чудотворната икона на Света Богородица. Едни чувстват някакъв свеж полъх, други получават изтръпвания.
Около църквата се разполагат и манастирските сгради, които са построени в два етапа. Първоначално е издигнат П-образен корпус, който обграждал църквата от изток и запад. Днес е оцеляла само западната двуетажна постройка с монашески килии. По-късно от югозапад е пристроено второ крило със самостоятелен вход, служещо за гостоприемница. В манастирския двор ще видите няколко оградени пространства с патици, гъски, както и гълъби. А на пост има и едно голямо, симпатично куче.
Пред музея-кула
Манастирът е постоянно действащ. Тук може да си закупите и някои продукти, произведени
в самия манастир. Излизайки от манастира се отправихме към близкото аязмо. Подобно
аязмо, за което се смята, че е лековито има в
Аязмото
Намира се встрани от входа на манастира. Твърди се, че водата от свещенното аязмо на Араповски манастир е чудодейна. Помага изключително много при всякакви заболявания на очите, Не един и два са случаите на прогледнали и излекувани от тежки очни заболявания хора.
Към аязмото
Съществува една легенда, която старите хора разказват във връзка с аязмото. Турският бей-управител на Станимака (Асеновград) имал сляпа дъщеря. Негова приближена сънувала пророчески сън, в който и се разкрило свещенното аязмо. Тя посъветвала бея да заведе дъщеря си при него. Скептично настроен, турчинът завел дъщеря си при извора. И о чудо! Момичето измило очите си и прогледнало. Според преданието, в знак на благодарност беят построил сегашното аязмо и дарил пари за построяването на манастира, който е и единственият основан по време на турското робство. 20-на години по-късно се създава и училище за бедните деца от околността. Между другото, според преданията Васил Левски се е укривал и в този манастир.
Аязмото
Не пропуснах да опитам водата, смятана за лечебна. Вярвам, че стига да вярваш всичко е възможно.
Чудесна въможност за разходка, когато се намирате близо до Първомай или Асеновград.
Какво четем:
🔴 Григор Вачков (3 снимки)🔴 Когато образованието беше национална кауза
🔴 50 години стигат! 3:2 срещу Швеция за историята
Източник: time2travel