Бразилски орех - сигурен съюзник срещу излишните килограми



Бразилски орех – малко познатата у нас ядка е незаменим помощник в борбата ни с наднорменото тегло. Той съдържа изключително много фибри в състава си, които спомагат за контролиране на апетита, а това пък води до намаляване на желаните килограми.

И това далеч не е единственото му свойство, което го прави желан продукт във всеки хранителен режим. Мъжката част от читателите ще бъдат заинтригувани да научат, че бразилският орех е мощен природен стимулант за производство на тестостерон.

Което пък води до повишаване потентността и до по-добро здраве на мъжката репродуктивна система като цяло.

От chudesa.net специално за читателите си събрахме подробна информация за бразилския орех – хранителни качества, ценни съставки, противопоказания и всичко, което трябва да знаете, за да се възползвате максимално от свойствата му.

И най-вече – по каква схема да го прилагаме, за да не си навредим, а да донесем само ползи за организма си.

Коя цена е изгодна?

Заради безспорните качества на ядката, с цената на бразилския орех се спекулира изключително много. Като разликата в цените за килограм в различните магазини на моменти достига двойни стойности.

За да не бъдете измамени от недобросъвестни търговци, трябва да знаете, че в насипен вид обичайната цена на бразилски орех е около 20 лева за килограм. Можете да намерите и готови разфасовки в пакетчета от по 250 и 500 грама, които вървят съответно по 4,50 – 5 лева и 9 – 10 лева.

Важно е да знаете, че предвид дневния препоръчителен прием на ядката, 500 грама от нея ще ви стигнат за около два месеца.

Дневна доза (Колко на ден)?

Въпреки ценните си съставки, с приема на бразилски орех не трябва в ниакакъв случай да се прекалява, тъй като той съдържа в себе си много високи количества селен, които, при предозиране, може да имат обратен ефект и да доведат до лесна раздразнителност и умора, а също и да подразнят стомаха. В много редки случаи, ядките на бразилския орех могат да бъдат дори токсични при поглъщане на по-голямо количество от тях.

Затова специалистите съветват да се приемат по два бразилски ореха на ден, за подобряване на действието на щитовидна жлеза и имунната система и също заради общата им способност да се борят с вредните свободни радикали.

Хранителен състав и съдържание

бразилски орех хранителен състав и съдържание

Бразилският орех притежава куп полезни вещества в хранителния си състав

Както вече споменахме, в бразилския орех се съдържа изключително голямо количество селен – цели 1917 мкг в 100 грама. Това автоматично го прави храната, която е най-богата по съдържание на този важен минерал. Освен това той е богат на важни минерали като калий, магнезий, фосфор и калций.

Освен това в него се съдържа цинк, затова и медиците го препоръчват като профилактика на простудни заболявания особено в сезона на настинките и грипа.

Ядките на бразилския орех съдържат голямо количество и наситена омега-3 и омега-6 мастни киселини, а, както знаем, те са незаменими в борбата с лошия холестерол.

Калории

Още една причина да се внимава с консумацията на бразилски орех е изключително високата наситеност на мазнини в състава му. В ядките се съдържат цели 656 калории в 100 грама.

Които калории, макар да са под формата на полезни омега мастни мазнини, не бива да се приемат в твърде големи количества.

Протеин

В бразилския орех се съдържат и доста високи нива на протеини, които, в комбинация с фибрите в него, са безценен съюзник в борбата с излишните килограми. Благодарение именно на протеините си, ядката спомага за контролиране чувството на глад като по този начин редуцира нежеланото тегло.

Естествено, заради високото си съдържание на мазнини, с консумацията му не бива да се прекалява, тъй като ефектът би бил обратен. 20-30 грама бразилски орех на ден е напълно достатъчно количество за вашата диета.

Ядката е много подходяща и за вегетарианци.

Селен

Както вече споменахме, бразилският орех се отличава сред останалите ядки с високите си нива на селен. Който е незаменим за функционирането на имунната система и щитовидната жлеза на човек.

бразилски орех

Бразилският орех е богат източник на селен

Освен това селенът е необходим за хора, които страдат от дефицит на йод в организма си, както и такива с проблеми със стомашно-чревния тракт.

Към положителните качества на селена трябва да добавим и това, че той действа превантивно срещу заболявания като рак на простата, гърдата и дебелото черво. Освен това предпазва организма и кожата от преждевременно стареене.

Консумация: суров или печен?

Макар да има известни спорове по въпроса, повечето специалисти са категорични, че бразилският орех е добре да се консумира суров, а не печен. При термична обработка се губят част от полезните качества на веществата в него, а освен това е и доста безвкусен.

За сметка на това суровата ядка е доста вкусна, особено в сравнение с вкуса на други сурови ядки, но трябва да знаете за какво да следите, за да сте сигурни, че са свежи.

Най-лесният начин да проверите това е по цвета им. Свежите ядки бразилски орех са с цвят на слонова кост. Те в никакъв случай не трябва да са жълти.

Кога може да е вреден?

Въпреки безспорните си хранителни качества и ползи за здравето, бразилският орех може да има и негативен ефект върху организма.

На първо място трябва да внимават хората, които са с алергии към ядки, които най-добре да се въздържат от употребата му.

Заради високите количества селен в бразилския орех, с неговата консумация не бива да се прекалява, тъй като предозиране с минерала има обратен ефект и вместо благотворно влияние,води до усещане за умора и лесна раздразнителност.

Затова е добре да се следва препоръчителния дневен прием, който е около 55 микрограма за жени и 75 микрограма за мъже. Или, както споменахме по-рано, не повече от максимум 3-4 ядки на ден.

Мнения

Ползотворният ефект на бразилския орех върху здравето не остана незабелязан от хората, макар като цяло ядката все още да не е твърде популярна у нас.

Тези, които са се възползвали от свойствата й обаче са категорични, че са изключително доволни.

Сред тях има пациенти, страдащи от болести на щитовидната жлеза, които са започнали да приемат бразилски орех след съвет на лекар. И които не крият, че ефектът действително е поразителен.

Хората не крият, че са много доволни и от цената му, която е доста по-добра в сравнение с цените на скъпите лекарства по аптеките. Освен това е напълно натурален продукт.

Алергия към бразилски орех

Както всяка друга ядка, бразилският орех също може да предизвика алергични реакции, като в такъв случай употребата му трябва да бъде незабавно прекратена.

Любопитното е, че хората, които са алергични към ядката, могат да предават алергията по полов път! Което прави това състояние толкова уникално.

Кога е отровен (радиация)

Освен, че в големи дози може да бъде токсичен, заради големите количества селен в него, бразилският орех има още една любопитна особеност.

А тя е, че ядките съдържат в себе си радий! Това се дължи на дълбоките корени на дърветата, които ги раждат, които изсмукват радия, който се намира дълбоко в почвата. И в последствие го предават на ядките.

Вследствие на това в бразилския орех се съдържа количество радий, което е цели 1000 пъти в повече в сравнение с които и да било други ядки.

За успокоение трябва да кажем, че радият не се усвоява при консумацията на ореха и съответно тялото го изхвърля.

Дърво

бразилски орех дърво

Дървото на бразилския орех достига до 50 метра височина

Дървото на бразилския орех е сред най-високите тропически дървета. Може да стигне височина от цели 50 метра, а в зрелия си период раждат до 300 шушулки за един сезон.

Във всяка шушулка се съдържат 15 бразилски ядки, а любопитното е, че самата шушулка е толкова тежка (по около два килограма и половина), че е сериозен риск за хората и колите, преминаващи под дървото.

Какво пропуска Уикипедия?

Макар Уикипедия безспорно да си е спечелила славата на най-изчерпателната онлайн енциклопедия, факт е, че и там има някои съществени пропуски. В случая на бразилския орех, това са множеството му хранителни качества и ползи, които неговата консумация носят за организма.

В Уикипедия е наблегнато основно на проблема със свръхконсумацията на селен, заради което трябва да се внимава с ядката.

При бременност и кърмене

Бразилският орех не бива да бъде пренебрегван от бременните и кърмещите жени, макар те да трябва да го консумират с особено внимание. Ядките са богати на витамин В1, или наричан още тиамин.

А той е много необходим на организма в случаи на повишено физическо или психическо натоварване, както и по време на растеж.

Разбира се, заради възможните странични ефекти от селена и радия в него, бременните и кърмачките трябва да са особено внимателни при употребата му.

Ползи и какво лекува: За щитовидна жлеза (Хашимото)

Както вече изяснихме, бразилският орех носи множество ползи за организма, благодарение на съдържанието си на цял куп полезни вещества в състава си.

Редица изследвания са доказали, че той е изключително ефикасен при превенцията на различни видове смъртоносни тумори, както и болести на сърдечно-съдовата система и Алцхаймер.

Освен това той е сред малкото храни, които можете да консумирате свободно, ако страдате от цьолиакия, тъй като в него не се съдържа никакъв глутен.

Ядките на бразилския орех са незаменими и при болести на щитовидната жлеза, в това число и т.нар. тиреодит на Хашимото. Тези заболявания се отключват от недостига на селен в организма, а умерената консумация на бразилски орех води до подобрение на състоянието на страдащите от автоимунното заболяване

Диета за отслабване

Ако искате да отслабнете без да се тормозите с тежки диети, бразилският орех трябва да е задължителна част от менюто ви. С негова помощ ще можете да си изготвите хранителен режим, който ще ви отърве от излишните килограми като в същото време не ви подлага на строги лишения.

бразилски орех диета и отслабване

Бразилският орех е незаменим при диета и отслабване

Просто добавете към диетичното си меню 3-4 ядки или една смляна лъжица от тях за деня.

Протеините и фибрите в него ще ви заситят за дълго и ще потиснат чувството за глад. Освен това селенът, който е и важен антиоксидант, осигурява защита на организма ви срещу вредните свободни радикали, които причиняват преждевременно стареене.

Но в никакъв случай не превишавайте препоръчаната дневна доза, тъй като, освен твърде много селен, ще приемете и доста допълнителни калории. Което няма да благоприятства диетата ви.

При акне

Бразилският орех е незаменим помощник и в борбата с акнето. Както може би добре знаете, то се причинява най-вече от хормоналния дисбаланс на организма, а ядките на тропическото дърво ще ви помогнат да контролирате действието на хормоните си.

Това се дължи отново на селенът, който има свойството да защитава клетките на кожата и да лекува и възпира възпалителните процеси.

За да си осигурите максимален ефект при лечението на акне с бразилски орех, е добре да го комбинирате с храни, съдържащи витамините Е и А. Тях можете да ги откриете в най-големи количества в червените чушки и в бадемите.

При диабет

Бразилският орех доказано предпазва организма от диабет от тип две, което се дължи на магнезия в състава му. При препоръчаната дневна консумация ( две-три ядки на ден), те успяват осигурят на организма необходимата му доза, което пък от своя страна балансира нивото на кръвната захар.

А това води до нормализиране на дейността на метаболизма.

При рак

Основен принос за борбата с рака имат антиоксидантите, които доказано се борят със свободните радикали, които се натрупват в тялото ни и по този начин ни разболяват.

Бразилският орех има в състава си изключително голямо количество антиоксидантни вещества, които са незаменим помощник в превенцията на коварното заболяване.

Редица изследвания са доказали, че редовната употреба на бразилски орех понижава значително риска от рак на простатата, на гърдата и на дебелото черво.

На деца

Бразилският орех трябва да присъства и в менюто на децата и подрастващите. Заради веществата в него, той е незаменим източник на фибри, протеини и най-вече витамин В1, който спомага за израстването.

При децата обаче консумацията трябва да бъде изключително внимателно следена и в никакъв случай да не превишава две ядки на ден.

В случай, че те са твърде големи, една ядка е напълно достатъчна.

Източник: chudesa



Коментари



горе