Пловдивските евреи искат Нобелова награда за Българската православна църква
Д-р Бардо разказва за 10 март 1943 година през погледа на едно 7-годишно дете
Една комшийка вика на майка ми: „Моля ти се, дай ми го, защото ще ви карат да ви правят на сапун!“ После питах мама „щеше ли да ме дадеш“, а тя вика „да“
Таня Кънева
„През 43-та аз бях на 7, вдигнаха ни в 2 часа през нощта и ни събраха в еврейското училище (б.авт.: по това време то е било превърнато в участък). В 5 часа отвън беше пълно с наши приятели - българи, комшии…
Една комшийка вика на майка ми: „Моля ти се, дай ми го, защото ще ви карат да ви правят на сапун!“ После питах мама „щеше ли да ме дадеш“, а тя вика „да“. Тате беше по-мек…
В 7 часа дойде патриарх Кирил (Пловдивски митрополит), който се качи на ограда и търти една страхотна реч, че косъм няма да падне от главите ни и ще направят всичко възможно да ни спасят, ако трябва той сам ще легне на релсите пред влака…В 10 и 30 ни пуснаха“, това разказа пред репортер на Под тепето 81-годишният пловдивчанин д-р Хаим Бардо, лекар хирург, който все още работи.
Д-р Бардо бе един от десетките пловдивски евреи, които тази сутрин под дъжда се преклониха пред силата на съгражданите си и българската църква от онова смутно време. За това и ние сме от тези евреи радетели БПЦ да получи Нобелова награда, заяви още той и допълни, че никъде църквата не е действала така здраво за спасяването на своите хора – български граждани.
Организацията на евреите в България "Шалом" отбелязва днес 74-та годишнина от спасяването на българските евреи по време на Втората световна война. Възпоменателната среща в Пловдив бе пред Паметника на благодарността на пл. „Цар Калоян“ пред Дома на младоженците. Дойдоха още кметът Иван Тотев, председателят на Общинския съвет Савина Петкова, Знеполският епископ Арсений, Генералният консул на Турция в Пловдив и общественици. След поклонението ще последва традиционното посещение на Бачковския манастир.
Какво четем:
🔴 Деца? Какво беше това...🔴 10 истини за приятелството
🔴 Билката салвия, която е не просто лечебна, а вълшебна
Източник: podtepeto