Нов комплекс от древни паметници грабва туристите в Старосел
Нов комплекс от археологически и съвременни паметници ще грабва вниманието на туристите край Старосел. Той ще се развие около тракийския храм Хоризонт, разкрит от д-р Георги Китов през 2000 година, и раннохристиянската базилика, открита от доц. д-р Иван Христов миналата година. В близко съседство е днешният параклис "Свети Спас".
Предстои проучването на терена, в който се очаква да бъдат открити и други археологически паметници. Кметът на Старосел Матея Гудев и ръководството на община Хисаря вече са в преговори с екип от специалисти - археолози, архитекти и инженери. Намеренията на местна власт са районът да се оформи като комплекс, в който паметници от различни епохи да представят богата история на региона.
Безспорно храмът "Хоризонт" е най-атрактивният обект на този терен, коментира кметът на Старосел Матея Гудев. Според археолозите „Хоризонт“ е единствената гробница-хероон в Тракия с колонада. Докато на други места има по 1 - 2 колони, там броят им достига 10. Колоните са с капител в ранен дорийски стил. И в този херон е бил погребан представител на тракийската аристокрация. Въпреки че гробницата е ограбена още в древността, намерените сребърни и златни предмети говорят красноречиво за ранга на погребания.
В края на август 2016 година доц. д-р Иван Христов откри в съседство още един значим обект - раннохристиянска базилика. Новооткритата църква е съвсем близо до могилния храм „Хоризонт”. Тя е била построена върху тракийски градеж от елинистичния период. Храмът е трикорабен, с дължина 25 метра и широчина 13 метра, съобщи тогава за „Марица” доц. д-р Иван Христов. Централният кораб е с широчина 4.5 метра. Две редици каменни бази, които отделят двата странични кораба, носят във височина дървената конструкция на църквата. Предстои нейното задълбочено проучване и социализирането в нашето съвремие, коментира той. В северозападната част на базиликата край Старосел са били оформени странични помещения. Те са били предназначени за определени християнски ритуали и церемонии. Запазените зидове са с височина от 0.5 м до 2 м.
Очакваме екипът, с който водим разговори, да предложи проект за реставрация и консервация на зидовете на базиликата, заяви кметът на Старосел.
Според доц. Иван Христов наблизо има аязмо, свещен извор, който предстои да бъде проучен. Всъщност култовите постройки, които са локализирани и проучени, се вписват в едно доста голямо селище, съществувало до времето, когато траките са приели християнството. То е било разположено на площ от 15 декара на север от църквата. С неговото проучване, което предстои, ние запълваме последната брънка в проучването на поселищната система, която е съществувала. След изследването на храмове, светилищата, крепостите на древните имаме налице и селище, което е много ценна информация за епохата, обобщи доц. Христов.
Освен ценните обекти от минали епохи на същия терен се намират и съвременни религиозни постройки - манастирчето "Свети Спас" с параклис към него. Те са само на няколко метра от храма "Хоризонт". На това място всяка година жителите на Старосел, гости и туристи честват патронния празник на днешния християнски храм, който е един от празниците на селото.
Тракийските храмове край Старосел са едни от най-посещаваните туристически обекти в страната, коментира кметът на селото Матея Гудев. Но вижданията на общината, на бизнеса в региона и моите са всяка година тези обекти да се разширяват и да предлагат нова туристическа атракция. Така стъпка по стъпка ще разкриваме богатството, оставено от древните траки и първите християни по тези земи. Освен това туристите, които вече са идвали, ще имат причина да се върнат отново в Старосел, смята Матея Гудев.
Какво четем:
🔴 Историята на първия български мол🔴 Пловдивските евреи искат Нобелова награда за Българската православна църква
🔴 Деца? Какво беше това...
Източник: Марица