Победа над суетата, или с тениска на бала



Ивона Падалска е студентка първа година в УНСС. Тя плаща университетската си такса със стипендия от кампанията "С тениска на бала". Инициативата абитуриенти да даряват пари, вместо да си купуват скъпи рокли и костюми за бала, с които да се подпомагат техни връстници, за Ивона е инстинско чудо. Тя живее само с майка си и двете трудно успяват с една заплата да покриват разходите си. В 12-и клас момичето научава от класната си за възможността за финансиране. Подава документи и е класирана. Паричната сума е 2000 лв., разделени на три вноски - за първите три семестъра, което е неоценима помощ.

За три години

3173 абитуриенти от 37 града и села са се отказали от лъскав тоалет

и са дарили пари за свои връстници. С тези средства 101 младежи са получили възможност да продължат висшето си образование. Събраните средства са 204 540 лв., информира официалната страница на кампанията. Все още обаче не е късно випуск 2017 да се включи в доброто дело. Досега 837 души са дарили 18 004 лв;

Ивона вече е запален посланик на идеята и призовава завършващите гимназия да отидат с тениска на бала си и да дарят средства, които да се инвестират в образование. Също и Кристиян Неделчев, който е благодарен, че е подпомогнат стартът на висшето му образование.

Идеята не е чужда на много от завършващите българските училища. Мнозина я обсъждат, но малцина се решават да се противопоставят на шаблона. В повечето случаи учениците се отказват, тъй като традицията на лъскавите тоалети, стигащи до кич, е трудно преодолима. Единици са тези, които посмяват да са с дънки и фланелка на самия бал. Много повече са онези, които отиват с тениски на изпращането в училище. Това е ритуал, който прилича на бал -

с коприни, шлейфове и високи токчета в 10 ч. сутринта

"90% от класа вече са си купили рокли и костюми", обясни в тв репортаж през 2015 г. русенска абитуриентка. Блогър от Троян също се изказва разочарован, че завършващите средно образование младежи не са посмели да тръгнат срещу общоприетото и да зарежат кича. За каузата помагат популярни личности от музикалната сцена и спорта, като пропагандират идеята и дават личен пример, че официалните им тоалети от бала си стоят в гардеробите, без да има полза от тях.

Желаещите да дарят могат да се включат на сайта steniskanabala.bg. Така всеки настоящ, бивш или бъдещ абитуриент може да дари средства, онлайн или по банков път, а организаторите ще му пратят тениска. Всеки сам избира размера на дарението си, но минимумът е 20 лв. Всяка година картинката на тениската е различна. Тази година е хипарският знак, направен с ръка, с превързано кутре.

Зад кампанията стоят фирмата Motopfohe и столичната организация на БЧК , които от 1997 г. започват кампания с модно ревю, набиращо средства за бала на деца в неравностойно положение. Каузата намира привърженици и инициативата се разраства. Всъщност

идеята да се ходи с тениска на бала е прекопирана от Сърбия -

през 2013 г. випуск абитуриенти от Пирот отива на бала с тениски, а спестените от официални тоалети пари дарява за социална кауза.

През 2014 г. в България започват да се дават стипендии за по-нататъшното образование във ВУЗ. Само през тази година 553 души от 32 града се включват с дарения и събират близо 50 000 лв. Така 19 студенти получават стипендии. През 2015 г. са събрани 93 898 лв., като 81 898 лева са даренията от годината, а 12 000 лева е прехвърлената от предишната година неусвоена сума.

През 2016 г. личните дарения са 36 066 лв., а фирмените 46 800 лв. Към тях се добавят и 3000 лв., останали от 2015 г. За първи път през 2016 г. абитуриентите сами са избирали дизайна на тениската чрез предварително онлайн гласуване за цвят, кройка и щампа. През 2016 г. са се включили самостоятелно или групово ученици от 39 училища от цяла България. Варна е най-активният град в кампанията.

БЧК и учители оценяват кампанията като много успешна, защото формира ценностите милосърдие и съпричастност.

Колко пари ще се разпределят през 2017 г. ще стане ясно до 30 август.

От 20 до 30 септември ще бъдат одобрени кандидатите

за стипендии. Парите ще се изплащат след 20 октомври.

Критерий за финансиране е наличието на диплома за завършено средно образование същата година и документ, че кандидатът е приет в университет или център за професионално обучение. Подпомагат се младежи, които са сираци, настанени са в приемни семейства или в дом за деца без родители. Попълва се заявление по образец, публикувано на сайта на кампанията, а необходимите документи се изпращат от 1 юли до 20 септември до БЧК - Столична организация. Приетите в професионален център получават 500 лв., но досега такива кандидати не е имало.

Стипендията се получава от зрелостника през първата учебна година в университета. Половината се изплаща след представяне на уверение за записване във ВУЗ , а остатъкът на две равни вноски - след представяне на уверение за записване съответно за втори и трети семестър.

Ако общият брой желаещи надхвърли наличните суми, се прилагат допълнителни критерии за избор, като предимство имат младежите в най-тежко социално положение. Ако и тогава кандидатите са повече, се отчита и успехът от дипломата за средно образование.


Какво четем:

🔴 Минерална вода за почти всяка болежка

🔴 Кални бани очистват от псориазис и целулит

🔴 Бойко Борисов показа слънчева снимка с внука си

Източник: СЕГА



Коментари



горе