Честит ви националният празник 15 септември!
Това е денят, в който започва изграждането на всеки български гражданин - какво по-важно от това
НО 15 септември не е национален празник - сигурно ще реагират много от читателите на вестника и сайта на “24 часа”.
Наистина не е, обаче защо да не стане такъв?!
Първият учебен ден е изключително вълнуващо преживяване за родителите и децата им. Това е денят, с който по емоционален начин са свързани всички български граждани.
Всяко семейство, ако не свое, е изпращало в първия учебен ден дете на роднини, близки и приятели. Или е съпреживявало радостта и вълнението им.
15 септември е денят, в който започва изграждането на всеки, роден на територията на държавата България.
Започват обучението и подготовката му за живота, който става все по-сложен и труден без образование. Започва бъдещето му, а чрезнего и бъдещето на България и мястото й в Европа и света.
Какво по-важно от всичко това?
Не е ли тогава време да обявим 15 септември за национален празник на страната и да го празнуваме по смислен и достоен начин?
Вижте ги депутатите. Започнали-незапочнали новия си сезон, в сряда с почти пълно единодушие (само един “против” и трима “въздържал се”) те обявиха за неработен първия учебен ден.
Неработен, но само за тях си, защото имали ангажименти по откриване на учебната година. Всеки човек у нас има някакви ангажименти, свързани с този незабравим септемврийски ден.
Всъщност от години 15 септември реално е неработен за много българи. Къде с отпуск, къде без разрешение от работодателя десетки хиляди майки и бащи не ходят на работа.
Просто искат да са заедно с детето (децата) си на този толкова важен ден и за първокласниците, и за самите родители.
Не са малко и тези, които държат да уважат и отпразнуват първия учебен ден не само когато децата им са първолаци, а и когато вече са пораснали. За да съпреживеят отново и отново магията, която носи само училището.
15 септември като национален празник ще осмисли по някакъв начин и амбициозната програма на правителството за приобщаване на всяко дете към училището и ценностите на образованието.
Тази програма заслужава подкрепата на всички, защото само образованието може да интегрира разединеното ни днес общество.
Няма ли да станат много националните ни празници? Няма. Но ето ви и едно сравнение.
15 септември е може би много по-важен ден например от 22 септември, на който честваме обявяването на независимостта на България.
Много историци твърдят, че през 1908 г. тогавашното правителство, начело с министър-председателя Александър Малинов, предприема този ход, за да угоди на княз Фердинанд.
Лично Малинов написва специален манифеста, който Фердинанд прочита прочита в църквата “Св. 40 мъченици” в Търново и приема титлата цар на българите. Тоест, тук личното е преди националното. Не искам да противопоставям двете дати, но мисля, че трябва да оценим и важността на 15 септември,
На този ден всяка година се ражда нещо, което символизира началото на нов живот. Защо да не го оценим като национален празник?
И, моля ви, не грабвайте веднага пищовите. Това е само една идея...
Какво четем:
🔴 Десетки българчета в Канада и САЩ прекрачиха училищния праг🔴 Чикаго празнува Деня на България
🔴 "Понякога ще идвам във съня ти" – трагичната любов на Никола и Бойка Вапцарови
Източник: 24 часа