ПРЕГЛЕД НА ВОЕННИТЕ СЪБИТИЯ
школник Георги Радков ШЗО – Плевен
март 1943 година
Трета година на изток
На 22 юний 1941 г. започна войната на Изток срещу С.С.С.Р. Трета година вече германските войници се бият, далече от родни краища, за да спасят Европа от болшевишката напаст.
Изминават две години от върховни напрежения. Много неволи и страдания изживяха героите на нова Европа особено при две тежки зими, постоянно при нова, непозната обстановка. Духът им остана несломим, вярата в победата- непокътната. Техните жертви са достойно оценени, а това прави живота им безразличен в името на Райха, на нациите, на жените и децата им и в името на европейското бъдеще.
Днес, на хиляди километри от близките си, те са гранитен страж, готови всеки момент по волята на своя Водач да се понесат на Изток. Трескавите приготовления и кипежа отсам и оттатък бойната линия са знамение. Всички очакват нещо голямо и стихийно. Ще заработи и загърми германската машина и несломимия национал- социалистически дух ще понесе героите за решителен победен удар.
Далечният изток
Далечният изток- другата невралгична точка на военни и политически прояви- вече все по- често е на дневен ред. Явно е, че японците там са много здраво на поста си. В противовес на това положението на болшевиките в Далечния Изток е несигурно. И там се шири недоверие към военните. Сменен е доскорошния съветски главнокомандуващ.
Китайците към Чунг- Кинг постоянно отстъпват. Чан- Кай Шек е безсилен да се справи с недоволството, което се шири дори между висшите военни кръгове. Дезертьорите и пленниците китайци на Чан Кай Шек се увеличават. Позициите на национален Китай се закрепват и засилват.
И Индия става все по- неспокойна. Вълната на недоволство е обхванала индийския народ. Англичани и американци са безпощадни, но индийските борци не трепват. Те вече усилено се готвят.
Власов и Бозе
Генерал Власов и Чандра Бозе са имена на водачите на националните правителства на нова Русия и на Индия . Около тях се групират всички безкомпромисни борци измежду тези народи, които са решени да се освободят от болшевишко и англо- саксонско подтисничество.
Генерал Власов и Чандра Бозе са водачите на двете мощни революционни войски, които чакат часа, в който ще идат между своите сънародници, за да ги вдигнат на борба за извоюване национална държавност и самостоятелност.
Двете войски трескаво се готвят според най- новите схващания за воюване. Техният брой непрекъснато се увеличава. Идеята, която въодушевява тези войници е много близка до сърцето на поробените , затова си пробива вече път, дори между онези, които с под непосредствените удари на подтисниците.
И двамата водачи имат ясно разбиране за начините по които ще се уреждат техните държави. Те са недвусмислено против болшевизма и плутокрацията. Те изникнаха между своите народи затова ще съумеят и правилно да ги изразят. Ето кое ги свързва още в зародиша им със силите на Оста.
Австралия пред изпитания
Всяко раздвижване на японците дава основание на австрийците да бъдат крайно неспокойни. В Австралия вече считат, че техния час е ударил.
Нищо не изключва възможността тези страхове и опасения да бъдат потвърдени от смелите японски действия. Те са неминуеми. Но кога ще дойде ред на Австралия- ще решат сигурно японците.
Зад завесата
Колкото повече участието на Америка в войната се задълбочава, толкова по- ясно се проявяват противоречията в живота на САСЩ. Добре маскираното състояние на духовете в Щатите вече не може да се укрие.
Диктатурата на Рузвелт се силно оспорва. С малко вишегласие, той съумява да изтръгва все още подкрепа на милитаристичната си империалистическа политика. Брожението е голямо, израз на него са нестихващите стачки на американските работници.
Стачката на минните работници увлече близо един милион работници. Това е удар върху политиката на Рузвелт, затова той е турил в пълен ход диктатурата си за прекратяване стачните прояви. Не ще се избегнат, обаче, условията за намаляване производството, предимно военното, което ще бъде в ущърб на Съюзниците.
В този момент германските работници познават един само стремеж: труд за създаване повече средства за воюване. Вместо стачки, те предлагат на своя Водач доброволно увеличение на труда им.
Аржентина се бунтува
Безспорно е, че Рузвелт изцяло е забравил, или не иска да знае, доктрината на Монро. Но той не оставя на спокойствие и другите американски страни.
В Аржентина се извършва държавен преврат. И там Рузвелт играе главната риля. Така постъпват демократите!
Емигрантски правителства
Напоследък в Лондон много се раздвижиха емигрантските правителства. Чърчил в тяхно лице има отлични пионки за достигане целите на Великобритания.
Случаят с полското емигрантско правителство и смъртта на Сикорски доказаха, че Англия пожертвува поляците, след разрива между тях и Съветите след разкриване ужаса при Катин.
Борбите между французите на Жиро и Де Гол не спират, но явно е, че последния ще бъде пожертвуван в стремежа на Англия да угоди на американците.
Така бе пожертвувано и сръбското правителство и специално Дража Михайлович, който доскоро се биеше из сръбските планини. Разрива между него и комунистите даде превес на комунистическия бандит Тито.
Размирниническите, коварни прояви на бандитизъм в Гърция жестоко ще бъдат отмъстени.
Специално на Балканите Англия разчиташе чрез емигрантите и техните съдружници бандити из някои части на полуострова да подготви евентуално предмостово укрепление,
На това желание отговориха смелите войници на Германия, Италия, България и Хърватско чрез унищожаване много бунтовнически банди.
Варварство
В писмото си до духовните първенци на нова Европа, световно известния писател Кнут Хамсун като прави преценка на нравствените ценности на нашето време заключава: „ Англия трябва да падне”. И той пояснява , че това трябва да стане защото Англия пречи на нациите да се възвисяват, руши културата и цивилизацията. Англия е коварна и кръвожадна.
Дали е потребно към това откровение на великия норвежки мислител да прибавим: Англия възстановява варварството в наши дни. Тя не се двоуми да разрушава вековни паметници от световно значение. Тя разруши Кьолнската катедрала, срина недостижимата Мюнхенска библиотека, лиши човечеството от велики паметници на световна култура- творби на гениални скулптури, художници, архитекти. Нейните въздушни пирати са безмилостни към мирното европейско население. Англия избива невинни жени и деца, за да въздейства на героите- борци. Същата Англия с измамни играчки и подаръци убива децата на Европа, докато на други континенти държи милиони човешки същества в страшно робство.
Англия трябва да бъде победена защото века на варварството си замина.Англия трябва да падне, защото Европа е жизнена носителка на културата, правдата и цивилизацията.
Десанти
Тази война направи много редките в миналото десанти, сега нещо обикновено. Затова хич не ни учудва факта, че напоследък съюзниците прибягват често към тях. Случаите с Пантелария, Лампедуза и Сицилия напоследък са потвърждение на мисълта ни. Недостижими,обаче, ще останат мощните десанти, които германците направиха в Крит, Африка, Норвегия. Те бяха блестящо подготвени и оправдаха вложените усилия за кратко време.
Противното е с англо- саксонските десанти напоследък. Те имаха за цел откриване на втория фронт. Но все още предвидения резултат не идва.Малката територия на италианските острови се окъпа с много англо-саксонска кръв, съюзниците понесоха грамадни загуби в кораби, припаси и разни материали и все пак успеха е проблематичен и ако дойде ще струва несравнимо скъпо.
Смел отпор дават италианците в Сицилия.Чутовна борба водят германските дивизии за всяка стъпка земя.
Придружаващите тези дивизии десанти теоретически въздушни нападения над Сицилийски градове и в вътрешността на Италия не сломиха волята на Италия да бъде вярна на европейската общност.Станалата там напоследък много съществена политическа промяна, се изтъква от официалните италиански среди, не ще попречи за цялостната борба на италианския народ против англосаксонците и болшевизма.
На Балканите и у нас
Балканите са все още спокойни, като не се считат проявите на политически остатъци от сръбски и гръцки банди или фантазирани болшевики. Всички мерки са взети за разгромяване всеки опит за евентуално съюзническо нахлуване през Балканите. В центъра на тези усилия е българската войска, чиято задача е да брани Балканите.Тя е навсякъде, където опасността се предполага и където Отечествените интереси диктуват да бъде. Една мощна отбранителна система по крайбрежието и всички по- важни места от вътрешността на полуострова е изградена и постоянно се усъвършенства, за да не отстъпва с нищо на отбраната на другите европейски части, където винаги бодърствува германския войник.
Турция, според многократни тържествени изявления на водачите на турския народ твърдо е решила да остане на страна от конфликта, поставяйки на преден план собствените си държавни интереси. Това прави още по улеснена задачата на българската политика, която винаги се е отличавала с приятелство към приятелските страни.
Нескрито е, че в тази война, нашия народ, посредством поуките от миналата европейска война следи с твърдост епическите борби на Германия, убедена в победата и във възторг от постоянството, упоритостта и несломимостта на борците за щастлива Европа. И той ще съумее да допринесе за общата победа, правейки съдбата на Балканите съдба на българското бъдеще и величие.
В тази война ще победи, който съумее да се справи със стопанските тежести. Грамаден е приноса в това отношение на българското трудолюбие, посредством което голяма част от богатата реколта е вече събрана.Идващата зима ще ни намери много по- добре продоволствено снабдени от миналата. А това ще е от голямо значение.
Най- радостно е ,обаче, че народа ни все повече обиква земята, влюбен е до безумие в красотата и богатствата й. Затова увереността ни, че ще я брани до смърт се усилва. Не ще допусне той вражи крак по плодородните ни поля и красиви планини. Мила му е земята на предците, скъп е завета на българската кръв.
Да усилваме тази любов!
Стефчо Кирин
Какво четем:
🔴 РЕЧ КЪМ ВАШЕ ВЕЛИЧЕСТВО ЦАР ФЕРДИНАНД🔴 Осмата ни национална кауза – духовното обединение на нацията
🔴 Изневяра